Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Wieści Gminne
zaproszenie Drukuj E-mail
Autor Administrator   
wtorek, 30 październik 2018

Image
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
oraz URZĄD GMINY w JORDANOWIE

ZAPRASZAJĄ

mieszkańców Gminy Jordanów na konsultacje z tematyki pozyskiwania dotacji z funduszy europejskich

termin dyżuru:
06 listopada 2018 roku (wtorek)
godz. 12.30-15.00

miejsce:
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, filia w Osielcu,
34 – 234 Osielec 500.

Zapraszamy osoby oraz instytucje zainteresowane:
- preferencyjnymi pożyczkami na otwarcie i rozwój działalności gospodarczej,
- dotacjami na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej,
- pozostałymi możliwościami wsparcia z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020.
OGRZEWAJ SWÓJ DOM MĄDRZE I CZYSTO! Drukuj E-mail
Autor Administrator   
środa, 24 październik 2018

OGRZEWAJ SWÓJ DOM MĄDRZE I CZYSTO!


Zbliżająca się zima to okres, w którym jak co roku powraca temat jakości powietrza, którym oddychamy. Pomiary wykonywane na terenie powiatu suskiego jednoznacznie pokazują, że stan powietrza w okresie grzewczym jest zły lub bardzo zły – głownie przez zanieczyszczenie pyłem. W wyniku spalania paliw stałych w kotłach c.o. do atmosfery dostaje się szkodliwy dla zdrowia pył zawieszony, będący zlepkiem różnych toksycznych substancji. Pył zawieszony może zawierać min.: rakotwórczy benzo(a)piren, metale cięż­kie oraz dioksyny i furany. Pył ten wdychany przedostaje się bezpośrednio do organizmu ludzkiego powodując problemy zdrowotne (m.in. choroby płuc, nowotwory, alergie). Dodatkowo substancje te opadając do najbliższego otoczenia zanieczyszczają glebę i wodę, a co za tym idzie są przyczyną skażenia żywności, którą zjadamy.

Według badań przekroczenie norm jakości powietrza szczególnie dot. pyłu zawieszonego (PM10, PM 2,5) i w związku z tym każde działania ograniczające emisję pyłów do atmosfery są bardzo wskazane. Działaniem przynoszącym największy efekt jest wymiana kotła na paliwa stałe na nowoczesne kotły gazowe i olejowe lub kotły na paliwa stałe (np. na pellet, ekogroszek) spełniające wymagania EKOPROJEKTU.
Obecnie na wymianę kotła można uzyskać dofinansowanie z rządowego programu – „Czyste Powietrze”. Celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery z domów jednorodzinnych.
Czytaj całość...
Wybory Samorządowe 2018 Drukuj E-mail
Autor Administrator   
poniedziałek, 22 październik 2018

Wybory Samorządowe 2018

Protokoły z wyborów:

WYBORY DO RADY GMINY JORDANÓW

WYBORY WÓJTA GMINY JORDANÓW

Uchwała Gminnej Komisji Wyborczej w Jordanowie z dnia 22 października 2018 r. o przeprowadzeniu ponownego głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego w dniu 4 listopada 2018 r.

Wyniki z wyborów do rady powiatu suskiego Kliknij Tutaj

Pełnomocnik ds. InformatycznychGminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej Drukuj E-mail
Autor Administrator   
piątek, 19 październik 2018

Gminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej

W tym roku Gminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się 11 października w Szkole Podstawowej w Naprawie. Uczestniczyli w nich: Wójt Gminy Jordanów – Pan Stanisław Pudo, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Adam Kawula, Sekretarz Gminy Jordanów- Pan Rafał Lubaszka, radni Rady Gminy Jordanów, Kierownik Gminnego Ośrodka Administracji Szkół i Przedszkoli w Jordanowie - Pani Agnieszka Majchrzak oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół i przedszkoli.
Zebranych gości przywitała Pani Barbara Gruca Dyrektor Szkoły Podstawowej w Naprawie, która bardzo serdecznie podziękowała za przybycie. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Naprawie przygotowana pod kierunkiem nauczycieli z tej szkoły.

Image


Czytaj całość...
ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH Drukuj E-mail
Autor Administrator   
poniedziałek, 15 październik 2018

ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH


Wójt Gminy Jordanów przypomina o zbliżającym się terminie jesiennej zbiórki odpadów wielkogabarytowych, która będzie przeprowadzona wg następującego harmonogramu:

Łętownia, Naprawa – 18 październik
Osielec – 19 październik
Toporzysko, Wysoka – 29 październik

Podczas zbiórki będą zbierane tylko odpady wielkogabarytowe z gospodarstw domowych: zużyte meble, dywany, wykładziny, duży sprzęt elektryczny i elektroniczny (lodówki, pralki, telewizory) oraz opony z samochodów osobowych. Podczas zbiórki nie będą zbierane inne odpady. Zbiórka organizowana jest wyłącznie dla mieszkańców Gminy Jordanów, w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wg złożonej deklaracji w Urzędzie Gminy w Jordanowie.
Czytaj całość...
Przydomowe Oczyszczalnie ścieków Drukuj E-mail
Autor Administrator   
piątek, 12 październik 2018

Budowa przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków na terenie miejscowości Toporzysko, Gmina Jordanów

Miło nam jest poinformować, że prace związane z realizacją operacji polegających na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków dobiegły końca. Zadanie było realizowane w ramach projektu pt: „Poprawa gospodarki wodno - ściekowej na terenie Gminy Jordanów: poprzez budowę kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej w miejscowości: Łętownia Oś. Gorylowa, Wichrowa (część), budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowości Toporzysko w gminie Jordanów, przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w m. Toporzysko gm. Jordanów, oraz zakup samochodu specjalistycznego do obsługi gospodarki wodno-ściekowej gminy", z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii.

Czytaj całość...
Informacja dla mieszkańców Drukuj E-mail
Autor Administrator   
piątek, 12 październik 2018

Informacja dla mieszkańców

Wojewoda Małopolski informuje, że od 1 października 2018 r. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie przejmuję obsługę numeru alarmowego 997 z terenu województwa małopolskiego.


Pełna treść komunikatu
OGRANICZENIA I ZAKAZY DOT. EKSPLOATACJI KOTŁÓW Drukuj E-mail
Autor Administrator   
piątek, 12 październik 2018

OGRANICZENIA I ZAKAZY DOT. EKSPLOATACJI KOTŁÓW I KOMINKÓW NA PALIWA STAŁE, WYNIKAJĄCE Z UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ


Wójt Gminy Jordanów przypomina, że Sejmik Województwa Małopolskiego Uchwałą Nr XXXII/452/17 z dnia 23 styczna 2017 r. wprowadził na obszarze województwa małopolskiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz.U. Woj. Małopolskiego z 2017r. poz. 787). Uchwała ta zwana też antysmogową wprowadza na obszarze Małopolski (z wyłączeniem Gminy Miejskiej Kraków) ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji (kotłów, pieców, kominków), w których następuje spalanie paliw stałych (węgla, drewna). Uchwała określa m.in., że:

- od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce obowiązuje zakaz montażu nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy budynek i instalują w nim nowe urządzenia grzewcze na paliwa stałe, albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy w istniejących budynkach, są zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu.
Czytaj całość...
Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody Drukuj E-mail
Autor Administrator   
piątek, 12 październik 2018

Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Toporzysko


W dniu 21 września 2018r. odebrano prace związane z przebudową Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Toporzysko. Prace polegały przede wszystkim na zmianie instalacji do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia – dostarczanej mieszkańcom przez gminny wodociąg. W związku z tym zdemontowano instalację do dozowania podchlorynu sodu (tzw. chloru) oraz zakupiono i zamontowano generatora dwutlenku chloru o wydajności 22g/h wraz z wymaganym osprzętem, instalacją elektryczną i armaturą.

Zastosowanie dwutlenku chloru jako środka do uzdatniania wody w stosunku do wcześniej stosowanego podchlorynu sodu bezpośrednio wpływa na poprawę jakość wody dostarczanej do sieci wodociągowej ze względu na lepsze właściwości tego środka chemicznego.
Główne zalety stosowania dwutlenku chloru w dezynfekcji wody to:
- utlenianie związków organicznych,
- dezynfekcja większego spektrum mikroorganizmów,
- poprawa smaku i zapachu,
- usuwanie barwy,
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 46 - 54 z 299