Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Szlaki turystyczne i rowerowe Drukuj E-mail

Szlaki turystyczne

Drogowskaz PTTKTym, którzy lubią piesze wędrówki chcielibyśmy zaproponować kilka tras turystyczno-krajoznawczych, którymi można wędrować odkrywając piękno naszych okolic.

Ze wsi Łętownia udać się możemy na:

  • Polanę Gronie 809 m. - około 2 godz. marszu
  • Zębolową Górę 859 m. - około 1,5 godz. marszu
  • Stołową Górę 840 m. - około 1,5 godz. marszu

Dla bardziej wytrawnych turystów polecamy trasę:

  • Ze wsi Naprawa na Luboń Wielki 1023 m. szlakiem niebieskim przez Luboń Mały - około 3 godz. marszu lub na Turbacz 1310 m., na który można iść różnymi trasami od 3 do 5 godz. marszu.
  • Ze wsi Osielec lub okolic Jordanowa można powędrować na Halę Krupową przez Cupiel 887 m. następnie Naroże 1063 m. Urwanicę 1106 m. i Okraglicę 1247 m. Można wędrować i dalej na Babią Górę odpoczywając lub nocując w schronisku na Hali Krupowej.
  • Również piękną i niezapomnianą wycieczkę można odbyć wybierając się ze wsi Łętowni lub Osielca na Koskową Górę 874 m. przez Polanę Gronie 809 m. - około 4 godz marszu. Z Koskowej Góry można przy dobrej pogodzie zobaczyć tak Kraków jak i Tatry oraz wiele innych szczytów i miejscowości.

Nasze krajobrazy
Nasze krajobrazy
Po górach i nie tylko po górach wędruje się po to, aby obcować z przyrodą oraz aby po tych wędrówkach pozostały niezapomniane wspomnienia. Takie wspomnienia pozostaną w pamięci wszystkim tym którzy zdecydują się na wejście na Górę Ludwiki 634m od strony wsi Toporzysko lub Wysoka /około jednej godz. marszu/ Przy pięknej pogodzie Pasmo Gorców oraz Tatry w połączeniu z wyłaniającą się kulą słońca tworzą niezapomnianą scenerię. To naprawdę warto zobaczyć, ale aby to zobaczyć należy przyjechać w nasze strony do czego usilnie namawiamy. Przez szczyt Góry Ludwiki biegnie szlak papieski łączący Turbacz z Babią Górą. W ten szlak włączony jest odcinek szlaku papieskiego biegnący z Jordanowa przez Toporzysko na Górę Ludwiki. Na tej trasie można poznać tzw. tajemnicę Polanki Harcerskiej, a także dowiedzieć się o pobycie Jana Pawła II w Toporzysku. Ciekawa historia, którą warto poznać.

Szlaki rowerowe

Na szlaku
Na szlaku
Przez tereny gminy Jordanów prowadzą dwie trasy rowerowe liczące w sumie 54,3km. Szlak czerwony przebiega tylko przez gminę Jordanów i liczy 21,3km. Szlak zielony przebiega częściowo przez naszą gminę i dalej biegnie przez gminę sąsiednią Bystrą-Sidzinę licząc sobie 33,0km długości. Każda trasa posiada swoje walory. Jadąc nimi można napotkać bardzo atrakcyjne widokowe miejsca, odwiedzić skansen budownictwa regionalnego w Sidzinie, pokosztować regionalnych potraw w gospodarstwach agroturystycznych, w ciszy lasów zbierać grzyby lub runo leśne.

Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe


Szlak Papieski na Ziemi Jordanowskiej

Szlak Papieski prowadzi z Jordanowa przez Toporzysko na Wysoką, gdzie na Górze Ludwiki włącza się do szlaku łączącego Turbacz z Babią Górą poprzez Halę Krupową. Na odcinku Jordanów-Toporzysko biegnie przez tzw. Polankę Harcerską, gdzie w 1946 roku mogło dojść do tragedii. Za uratowanie życia w podzięce Bogu, harcerze własnoręcznie wybudowali kapliczkę, przy której modlili się przechodzący tędy turyści, letnicy i miejscowi mieszkańcy. Modlił się także Sługa Boży Jerzy Ciesielski, który wraz ze swoimi najbliższymi i przyjaciółmi przebywał często w Toporzysku na wakacjach. Bywał tutaj także ks. Kardynał Karol Wojtyła między innymi latem 1967 roku odwiedzając zaprzyjaźnioną rodzinę u której zamieszkiwał Jerzy Ciesielski.

29 maja 2004 roku w wigilię Zesłania Ducha Świętego poświęcono nową kapliczkę na Polance Harcerskiej i Drogę Krzyżową prowadzącą do niej Dróżkami Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego na Szlaku Papieskim Ziemi Jordanowskiej. Więcej informacji o tajemnicy Polanki Harcerskiej na tablicach w/w szlaku, który zaczyna się pod kościołem w Jordanowie.