Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
78 rocznica wybuchu II wojny światowej Drukuj E-mail
poniedziałek, 04 wrzesień 2017

78 rocznica wybuchu II wojny światowej


W dniu 1 września 2017 r. w Wysokiej odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Jana Mędrzaka – proboszcza parafii w Wysokiej. Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu wojskowym. Modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny odmówił ks. Jan Mędrzak. Orkiestra OSP z Osielca odegrała Hymn Państwowy, Apel Pamięci odczytała por. Ewa Dworska z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowa. Na zakończenie apelu salwę na cześć poległych bohaterów wykonała kompania honorowa 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa pod dowództwem kpt. Szczepana Piaskowskiego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Jordanów Stanisław Pudo, poseł na Sejm RP Józef Brynkus, senator RP Andrzej Pająk, Starosta Suski Józef Bałos, Joanna Wielgat – córka por. Mariana Plichty – obrońcy Wysokiej oraz James Jurczyk – prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców z Bielska- Białej.

Image


Image


Image


Po przemówieniach wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, delegacja Wojskowej Komendy Uzupełnień z Nowego Targu, Straży Granicznej z Nowego Sącza, 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, przedstawiciele ościennych gmin, kombatanci, rodziny kombatanckie, związki i stowarzyszenia, delegacje policji i straży, Nadleśnictwa z Myślenic, Stowarzyszenie Motocyklistów PATRIA, Stowarzyszenie Riders of IPA Nowy Targ, delegacje szkół, przedszkoli, organizacje harcerskie oraz pozostali goście.

Image


Image


Image


Odegranie Roty i odprowadzenie pocztów sztandarowych zakończyło oficjalną część uroczystości. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjną grochówkę przygotowaną przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Tegoroczne uroczystości zostały wzbogacone przez wydarzenia towarzyszące. W Spytkowicach została otwarta wystawa pn. „Spytkowice 1939 w obronie granic. Epizody bitwy pod Jordanowem” oraz I Rajd Młodzieży im. por. Tadeusza Stefaniszyna. Grupy rajdowe wyruszyły ze Spytkowic i Jordanowa, by spotkać się przy cmentarzu wojskowym w Wysokiej i wziąć udział w uroczystościach. Organizatorem tych przedsięwzięć było Stowarzyszenie Historii Spytkowic pod kierownictwem Marii Fróg.

GK

Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image
< Poprzedni   Następny >