Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Scalanie w Łętowni i Wysokiej Drukuj E-mail
piątek, 24 kwiecień 2020

Scalanie w Łętowni i WysokiejW Łętowni i Wysokiej prowadzony jest proces scalania gruntów. Jakie są jego założenia, zalety i na jakim etapie znajdują się prace w poszczególnych sołectwach?

Image


Głównym założeniem scalania jest uporządkowanie sytuacji panującej w oficjalnej dokumentacji. Proces ma zastosowanie praktyczne i ułatwia mieszkańcom i urzędnikom późniejsze działania. Jeżeli właściciel ziemski posiada kilkanaście działek o różnych numerach, scalanie pomoże ograniczyć tę ilość do niezbędnego minimum.

Kolejną zaletą jest fakt, że po zakończeniu procesu wszystkie posiadłości muszą mieć zagwarantowany dojazd. Co więcej, atrakcyjna jest również opcja zastosowania względnej elastyczność i możliwość wykonania roszad. Co to oznacza? Istnieje szansa na przykładowe "oddanie" kilku arów i "odebranie" takiej samej ilości w innym, dogodniejszym z punktu widzenia mieszkańca i gminy miejscu. Ale to nie koniec zalet. Można bowiem poprosić o rekultywację terenu, czyli przystosowanie gruntu do użytku (wycięcie krzaków, wyrównanie itp.).

W gminie Jordanów proces scalania prowadzony jest obecnie w Łętowni i Wysokiej. W pierwszym wspomnianym sołectwie "część biurowa" prac jest mocno zaawansowana, i znajduje się właściwie na ostatniej prostej. W Wysokiej natomiast są prowadzone ostateczne rozmowy z mieszkańcami. Trzeba bowiem dodać, że proces scalania nie narzuca niczego, ważne jest osiągnięcie porozumienia i wypracowanie kompromisu.

Zdaniem urzędników, istnieje realna szansa, że jeszcze w 2021 roku ruszą prace związane z budową stosownej infrastruktury (drogi itp.) oraz wykonane zostaną pozostałe działania dotyczące wdrażania procesu scalania w praktyce, czyli w terenie.

Trzeba dodać, że mieszkańcy wszystkie korzyści otrzymują całkowicie bezpłatnie. Gmina Jordanów z sukcesem przystąpiła do walki o dofinansowanie przedsięwzięcia. 75% potrzebnych pieniędzy pochodzi z funduszów Europejskich. Pozostała kwota zostanie przyznana ze Skarbu Państwa.
< Poprzedni   Następny >