Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Wspomnienie "Łupaszki" Drucken E-Mail
30.06.2020

Wspomnienie "Łupaszki"30 czerwca, czyli dzisiaj w gminie Jordanów wspominamy Zygmunta Szendzielarza znanego jako „Łupaszka”. Właśnie tego dnia w 1948 roku w Osielcu UB schwytało i aresztowało dowódcę 5 Wileńskiej Brygady AK.

Image


Działalność patriotyczna Zygmunta Edwarda Szendzielarza była nieoceniona. Major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej urodził się w 1910 roku. W 1939 czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej, a w kolejnych latach zasłynął głównie z działalności konspiracyjnej.

Po wojnie Zygmunt Edward Szendzielarz rozprowadzał ulotki antykomunistyczne. Ich treść brzmiała: „..Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich [...] My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków Domagających się wolności i sprawiedliwości.”

Trzy lata po wojnie UB rozpracowało i rozbiło Okręg Wileński Armii Krajowej. W rezultacie 30 czerwca 1948 roku w Osielcu Zygmunt Edward Szendzielarz został aresztowany. Obława była ściśle utajniona. UB pozornie szukało niezidentyfikowanego góralskiego rozbójnika. Gdy niczego niepodejrzewający Szendzielarz wyszedł przed swoją chatę, został natychmiast otoczony przez funkcjonariuszy bezpieki i aresztowany.

Natychmiast po zatrzymaniu, „Łupaszka” został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu. Przebywał tam dwa i pół roku, był torturowany. 23 października 1950 roku rozpoczął się proces byłych członków Okręgu Wileńskiego AK. Szendzielarz nie zaprzeczał swojemu udziałowi w podziemiu antykomunistycznym ani nie poprosił o łaskę. Wszyscy, oprócz kobiet, zostali skazani 2 listopada 1950 roku na wielokrotną karę śmierci. Szendzielarz aż osiemnastokrotnie. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Ciało zostało pochowane w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu.

W 2013 odnaleziono szczątki „Łupaszki”, a trzy lata później na wniosek rodziny, organizacją pogrzebu zajęła się Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza. Uroczystość z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powąskach. Pułkownik został pochowany z honorami wojskowymi w grobie rodzinnym, razem ze zmarłą w 2012 córką Barbarą.

Więcej o życiu i walce Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” można przeczytać pod tym linkiem.

< Zurück   Weiter >