Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Wieś Łętownia Drukuj E-mail
Zabytkowy kościół w Łętowni
Zabytkowy kościół w Łętowni
Wieś rozciągnięta u stóp Beskidu Wyspowego i Pasma Koskowej Góry leży na wysokości około 500 m n.p.m. w dolinie rzeki Łętówki. Cennym zabytkiem, który warto zobaczyć jest kościół parafialny, drewniany o konstrukcji zrębowej z lat 1760-1765 pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza znajdujący się na „Szlaku Architektury Drewnianej”. We wnętrzu kościoła uwagę zwraca rokokowa polichromia, renesansowa chrzcielnica i barokowe organy.

Z tej parafii pochodzi bł. Brat Jan Brunon Zembol beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do ojczyzny. We wsi znajduje się również murowana kaplica z XIX w. a barokowe figury z XVII w. stanowiące kiedyś jej wyposażenie znajdują się obecnie w kościele parafialnym.

W okresie międzywojennym we wsi mieszkał dziedzic, obecnie w dawnych zabudowaniach dworskich mieści się Dom Pomocy Społecznej, przy którym są zlokalizowane domki campingowe mogące przyjąć na wypoczynek ok. 30 osób. Z Łętowni można wybrać się na wycieczkę w otaczające wieś „górki", lub szlakiem turystycznym na któryś ze szczytów z możliwością przenocowania w schronisku.


Image


Informacje o wsi Łętownia można przeczytać także pod adresem www.letownia.eu