Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Wieś Osielec Drukuj E-mail
Wieś Osielec położona jest na kolejowym szlaku z Krakowa do Zakopanego oraz przy drodze krajowej nr 28 Bielsko-Biała - Nowy Sącz. Jest to wieś letniskowa znajdująca się w rejonie malowniczego, przełomu rzeki Skawy oddzielającego Pasmo Policy w Beskidzie Żywieckim od Beskidu Makowskiego.
Kościół w stylu neoklasycystyczny
Kościół w stylu neoklasycystyczny
Nad wsią królują wzniesienia Łysej Góry 630, Przykca 741 i Cupla 887 m n.p.m. Wieś została założona w I poł. XVI wieku przez Mikołaja Jordana.

Najciekawszymi zabytkami, wartymi zobaczenia są: kościół w stylu neoklasycystycznym zbudowany w latach 1838-41 pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba oraz położona obok plebania. We wnętrzu kościoła znajduje się ołtarz i organy wykonane przez twórców ludowych.

Na terenie wsi znajduje się kamieniołom na zboczu Łysej Góry, a u jego podnóża przepływa rzeka Skawa, która wijąc się tworzy zakola, które w lecie są wspaniałymi miejscami do kąpieli.

Panorama wsi
Panorama wsi
Jadąc z Osielca w stronę Rabki drogą nr 28 warto zatrzymać się na Osieleckiej Górze, gdzie przy pięknej pogodzie można podziwiać panoramę Tatr. Nieopodal Karczma "Przykiec" z parkingiem, oferująca smaczne posiłki.
Następny >