Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Wieś Wysoka Drukuj E-mail
Wieś przepięknie położona na wysokości 525 m n.p.m. na wzgórzach Pasma Podhalańskiego pomiędzy Jordanowem a Spytkowicami. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1581 roku. Jest to wieś, w której urodził się ks. Józef Stolarczyk słynny zakopiański proboszcz.
Najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury we wsi to XVI- wieczny dwór obronny. Dwór ten wraz z fragmentami zabytkowego parku to miejsce,
Dwór obronny
Dwór obronny
gdzie swoją siedzibę ma Fundacja – „Lutnia Staropolska”. Obecni właściciele dworu, zawsze chętnie goszczą przyjezdnych proponując nocleg, posiłek a na życzenie staropolskie pieśni przy akompaniamencie dawnych instrumentów strunowych.

Wysoka zapisała się piękną kartą w historii II wojny światowej. W dniach 1 i 2 września 1939 roku na południowych zboczach wsi miała miejsce bitwa między wojskami polskimi 12 pp. z Wadowic, 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej i 25 Pułku Ułanów, wspomaganymi przez miejscową ludność a nacierającymi od Orawy i Spytkowic niemieckimi dywizjami pancernymi. W odwet za zdecydowany opór i walkę Niemcy spalili całą wieś.
Cmentarz wojenny
Cmentarz wojenny

Za bohaterstwo w 1946 roku Wysoka została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III Klasy. Po wojnie dla upamiętnienia tych walk wzniesiono pomnik w obrębie miejsca w którym pochowano poległych w bitwie cywili i żołnierzy. Co roku 1 września miejscowa ludność, władze samorządowe, młodzież oraz żyjący uczestnicy tych wydarzeń czczą pamięć poległych, spotykając się przy pomniku na uroczystej mszy polowej.
Przez szczyt wzgórza biegnie trasa rowerowa oraz szlak turystyczny łączący Luboń Wielki z Halą Krupową przechodząc przez Górę Ludwiki 653 m. Z niej to roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Babią Górę, Gorce i Luboń. Niezapomniane wrażenie, które na długo pozostaje w pamięci to wschód słońca przy pięknej pogodzie oglądany z Góry Ludwiki.
Następny >