Wieś przepięknie położona na wysokości 525 m n.p.m. na wzgórzach Pasma Podhalańskiego między Jordanowem i Spytkowicami. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1581 roku. Jest to wieś, w której urodził się ks. Józef Stolarczyk słynny zakopiański proboszcz.
Dwór na Wysokiej

Dwór obronny
Najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury we wsi to XVI- wieczny dwór obronny. Dwór ten wraz z fragmentami zabytkowego parku to miejsce, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja - Lutnia Staropolska oraz Bractwo Lutni. Właściciele dworu, Państwo Pilchowie, zawsze chętnie goszczą przyjezdnych proponując nocleg, posiłek i staropolskie pieśni.

Cmentarz wojenny
Wysoka zapisała się piękną kartą historii II wojny światowej. Dnia 1 i 2 września 1939 r miała miejsce bitwa między żołnierzami polskimi 12 pp. z Wadowic, l0 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej i 25 Pułku Ułanów wspomaganymi przez miejscową ludność a nacierającymi od Orawy i Spytkowic niemieckimi dywizjami pancernymi. W odwet za zdecydowany opór i walkę Niemcy całkowicie spalili wioskę. Za bohaterstwo w 1946 roku wieś została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III Klasy. Na miejscu walk wzniesiono pomnik i cmentarz wojskowy. Co roku 1 września miejscowa ludność, władze samorządowe, młodzież oraz żyjący uczestnicy tych wydarzeń czczą pamięć poległych, spotykając się przy pomniku na uroczystej mszy.
Obok cmentarza biegnie trasa rowerowa oraz szlak turystyczny łączący Luboń Wielki z Halą Krupową przechodząc przez Górę Ludwiki 653 m. Z niej to roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Babią Górę, Gorce i Luboń Wielki. Zespół Szkół na Wysokiej zaprasza grupy kolonijne na wypoczynek w okresie ferii zimowych i wakacji.